System fotowoltaiczny to idealne rozwiązanie dla osób prywatnych zamierzających produkować czystą energię elektryczną ze słońca na potrzeby własne lub odsprzedaż. Ponadto zakup instalacji fotowoltaicznej pozwala trwale obniżyć rachunki za prąd. Wysokiej jakości komponenty idealnie dopasowane do siebie gwarantują wieloletnie i bezawaryjne działanie.
Zestaw solarny typu on-grid (sieciowy) zawiera sieciowy inwerter fotowoltaiczny służący do bezpośredniego podłączenia do sieci elektroenergetycznej. W systemie nie występują akumulatory, więc jest to zestaw nie wymagający ponownego finansowania (wymiany akumulatorów) dzięki czemu koszty inwestycyjne i eksploatacyjne są znacznie niższe.
Zintegrowanie własnego systemu zasilania solarnego z siecią elektroenergetyczną zapewnia stały dostęp do energii elektrycznej niezależnie od aktualnego poboru prądu i chwilowej wydajności instalacji solarnej. W zależności od poziomu produkcji energii przez zestaw solarny urządzenia mogą być zasilane częściowo z zestawu solarnego i sieci elektroenergetycznej lub całkowicie z sieci lub tylko z własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Zalety posiadania własnej elektrowni słonecznej:
- obniżenie wciąż rosnących rachunków za prąd
- największa produkcja energii z fotoogniw pokrywa się ze szczytowym zapotrzebowaniem na energię w gospodarstwie domowym – energia jest produkowana w miejscu jej konsumpcji dzięki czemu ograniczamy ogromne straty związane z przesyłem energii
- modułowy charakter systemu pozwala na dużą swobodę w budowie instalacji czy przyszłej rozbudowie
- ochrona środowiska naturalnego – system przy produkcji energii elektrycznej nie emituje CO2 oraz żadnych innych szkodliwych związków – zerowa emisja
- energia produkowana jest bezpośrednio w miejscu jej użytkowania przez eliminujemy straty związane z przesyłem energii
- system jest całkowicie bezobsługowy – zainstaluj, zapomnij i ciesz się z niższych rachunków za prąd
- długoletnia gwarancja poświadczająca wysoką jakość produktów oraz ich bezawaryjność
W skład zestawu wchodzą:
- 8 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy szczytowej 250W każdy
- sieciowy falownik fotowoltaiczny o mocy nominalnej 2kW marki SMA lub ABB
- standardowa konstrukcja nośna na dach skośny (wykonana z aluminium i stali nierdzewnej)
- specjalistyczne okablowanie solarne z akcesoriami połączeniowymi (złączki MC4)
- jednokierunkowy licznik energii elektrycznej
- niezbędne zabezpieczenia elektryczne po stronie stało i zmienno prądowej instalacji
Gwarancja:
- 5 lat gwarancji producenta na falownik fotowoltaiczny z możliwością odpłatnego przedłużenia do nawet 25lat
- 12 lat gwarancji na panale fotowoltaiczne
- 25 lat gwarancji na uzysk energetyczny - producent modułów fotowoltaicznych gwarantuje, że po 25 latach moc instalacji nie spadnie poniżej 80% mocy początkowej
- 10 lat gwarancji na konstrukcję nośna modułów fotowoltaicznych
Minimalna wymagana powierzchnia dachu skośnego: 14m2
System rozliczania z zakładem energetycznym w myśl nowej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii:
W grupie instalacji do mocy 3 kW Inwestorzy, którzy uruchomią produkcję energii w początkowym okresie, otrzymają gwarancję (taryfę gwarantowaną) sprzedaży energii do sieci po cenie 0,75 zł/kWh. Dla instalacji o mocy od 3kW do 10 kW Wytwórcy otrzymają gwarancję sprzedaży energii do sieci po cenie 0,65 zł/kWh oraz gwarancję jej odbioru przez firmę energetyczną zgodnie z tzw. systemem taryf gwarantowanych (ang. feed-in tariffs – FiT).
Gospodarstwa domowe i inne podmioty chcące produkować energię z systemów fotowoltaicznych uzyskają prawo do jej odsprzedaży firmie energetycznej po stałej, niezmiennej przez 15 lat cenie (ale nie dłużej niż do końca 2035 roku).
Dla instalacji o mocy od 10kW do 40 kW będzie obowiązywać system zgodnie z którym Wytwórca otrzyma prawo do sprzedaży nieskonsumowanych nadwyżek energii po średniej cenie energii z rynku hurtowego (w 2014 r. brano pod uwagę uśrednioną cenę energii z roku 2013, która wynosiła około 0,18 zł/kWh).
Rozliczenie wszystkich powyższych instalacji jest oparte na bazie net-meteringu, czyli systemu rozliczania okresowego, w tym przypadku jest mowa o okresach podzielonych na dwa półrocza. Oznacza to bilansowanie energii wytworzonej z energią zużytą po 6 miesięcznym okresie rozliczeniowym.
Taryfy gwarantowane mają objąć nowo wybudowane instalacje po 1 stycznia 2016 pod warunkiem braku dofinansowania do wybudowania mikroinstalacji. W przypadku, gdy Wytwórca skorzysta z dofinansowania NFOŚiGW nie zostanie on objęty system taryf gwarantowanych.