odnawialne źródła energii

Facebook Facebook
Mobilne kontenerowe systemy utylizacji odpadów biomasowych
16.09.2022

Mobilne kontenerowe systemy utylizacji odpadów biomasowych

Podczas tegorocznych targów meblarskich i przemysłu drzewnego DREMA 2022 nasz mobilny system do spalania i utylizacji odpadów zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mobilne systemy grzewcze na odpady to tanie ogrzewanie firmy alternatywne dla gazu, węgla i pelletu

Nasz system spalania biomasy i odpadów to idealna alternatywa dla ogrzewania gazowego czy węglem. Dzięki zabudowie kontenerowej, możemy szybko zamontować go w firmie nawet tam gdzie nie ma miejsca. Kotłownia kontenerowa może być zainstalowana praktycznie wszędzie i to bez skomplikowanych procedur i pozwoleń.

Nagrodzone kotłownie kontenerowe osiągają moc od 200 do 700 kW i mogą zasilać zakłady, magazyny, hale, fabryki, suszarnie lub biurowce. Dzięki 100 % automatycznej pracy charakterystyka ich eksploatacji jest zbliżona do grzania pelletem. Zastosowane paleniska ruchome schodkowe umożliwiają spalanie biomasy i jej odpadów:  rozdrobnionych płyt, trocin i wiórów czy zrębki. Są to najtańsze paliwa – znacznie tańsze niż gaz czy węgiel. Ich spalanie to nie tylko ekologia i obniżenie kosztów ogrzewania nawet do 90% ale też niezależność energetyczna twojego biznesu.

Spalanie w wysokich temperaturach odpadów wymagane jest przez przepisy prawa. Temperatura dopalania gazów spalinowych musi wynosić minimum 850 0 C. Wtedy dopalamy dioksyny, furany i inne substancje szkodliwe powstające przy spalaniu np.: płyt drewnopodobnych.

Odpady drewnopochodne – spalanie w praktyce musi spełniać rygorystyczne normy

Spalanie odpadów produkcyjnych z płyt drewnopochodnych wymaga stosowania odpowiedniej technologii ich termicznego przekształcania. Dlatego podlega ono pod specjalne przepisy prawa i to z różnych ustaw i aktów prawnych.

Mamy bowiem  dyrektywę Rady z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne (Dz. U. UE L 175 z 5.7.1985 r., ze zm.) w zakresie kwalifikowania przedsięwzięć, które tej podlegają. Są to tzw. przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko wskazane w art. 71 ust. 2 przywołanej ustawy jako wymagające uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ta sama ustawa art. 60 deleguje Radę Ministrów do określenia przedsięwzięć: – mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, – mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które łącznie tworzą umowną grupę „przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko” wskazaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. wsprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397).

Wielu inwestorów planujących instalować kocioł przemysłowy do spalania odpadów w tym płyt drewnopochodnych pyta czy ich przedsięwzięcie będzie znacząco oddziaływać na środowisko co wymaga stosowania skomplikowanych i uciążliwych procedur legalizacji takiego pieca.

Należy pamiętać że zgodne z w/w przepisami prawa mamy dwie możliwości oceny przez urzędników naszej kotłowni.:

1) przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko

 2) przedsięwzięcie nie mogące znacząco oddziaływać na środowisko

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. Nr 122, poz. 1055) jest tu też przepisem właściwym.

Dlatego niezmiernie ważne przy planowaniu instalacji linii termicznego przekształcania odpadów poprodukcyjnych jest miejsce lokalizacji naszej kotłowni :

- czy kotłownia i nasz zakład jest na terenie przemysłowym czy mieszkalnym

- czy w pobliżu jest teren chroniony np.: las, rezerwat itp. czy nie

- czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i w jakiej strefie się znajdujemy

 

Co zawierają płyty drewnopochodne?

                Podstawowym składnikiem płyt drewnopochodnych jest drewno. Prócz drewna płyty zawierają jednak też inne substancje dodatkowe to środki wiążące, czyli kleje spajające w panel rozdrobnione w różnym zakresie dla różnych rodzajów płyt drewno oraz parafina jako środek hydrofobowy. W przypadku powierzchniowo wykończonych płyt, z jakimi spotykamy się najczęściej w produkcji mebli, dodatkowe substancje występują w powłoce pokrywającej surową płytę. Są to różnego rodzaju laminaty lub folie zawierające zwykle w swoim składzie zadrukowany papier nasycony żywicą. Wszystkie substancje dodatkowe stanowią w płycie na ogół nie więcej niż 10% masy. Te dodatki są różnorodne chemicznie, a na ich temat napisano już wiele publikacji. Patrząc jednak na nie pod kątem spalania, można je scharakteryzować krótko. Są to związki organiczne, występujące także w przyrodzie, które zawierają w swym składzie przede wszystkim węgiel, wodór i tlen, a niektóre także w niewielkich ilościach azot. Jak widać skład płyt nie jest znacząco szkodliwy dla środowiska. Generalnie jest duże podobieństwo odpadów płyt: pilśniowych, wiórowych, MDF i HDF do typowej biomasy drzewnej. Jednak wyraźnie widoczne są również różnice, wynikające z zastosowanego do ich produkcji lepiszcza. Wpływa ono na znacznie zwiększony poziom zawartości azotu w stosunku do typowej biomasy drzewnej oraz związaną z tym znacznie wyższą emisję tlenków azotu w procesie spalania badanego materiału.  Należy też wyraźnie podkreślić, iż wyroby płytowe jak i produkty z nich wytwarzane są wyrobami przeznaczonymi do bezpośredniego kontaktu z człowiekiem i żywnością. Nie mogą zatem być traktowane jako odpady niebezpieczne.  Produkcja płyt LDF, MDF oraz HDF różni się od produkcji płyt wiórowych głównie sposobem wytwarzania cząstek z surowca drzewnego. Wióry na płyty wiórowe pozyskiwane są przez mechaniczne skrawanie drewna, a masy włókniste na płyty LDF, MDF i HDF w drodze termomechanicznego rozwłókniania tego samego surowca. Proces ten jest prowadzony bez wprowadzania jakichkolwiek substancji chemicznych, a tylko przy oddziaływaniu pary wodnej o podwyższonej temperaturze. Stąd niewielkie różnice pomiędzy różnymi rodzajami płyt.

 

W przypadku zatem  energetycznego wykorzystania ich w instalacjach przemysłowych - odpady płyt drewnopochodnych powinny być z całą pewnością potraktowane jako biomasa pod względem rozliczania energii elektrycznej wytworzonej z jego udziałem oraz rozliczania emisji ditlenku węgla. Wynika to z ogólnodostępnego raportu:  Efekty energetyczno-emisyjne spalania odpadów z przeróbki płyt drewnopochodnych w kotle małej mocy Wasielewski R., Hrycko P., Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla

 

 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij