Termiczna utylizacja osadów pościekowych jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i tanich metod utylizacji odpadów na rynku. Spółki zajmujące się osadami, ich przetrwarzaniem i magazynowaniem muszą zgodnie z obowiązującym prawem utylizować osady zamiast je przechowywać czy składować.
Istnieje wiele rozwiązań w kwestii utylizacji odpadów pościekowych na rynku, nasza firma posiada doświadczenie w projektowaniu kompleksowych rozwiązań w dziedzinie utylizacji odpadów, w tym osadów ściekowych. Mogą być to rozwiązania na bazie hybryd czyli suszarni osadów za pomocą specjalnie dobranych urządzeń grzewczych zasilanych osadami ściekowymi.Mamy wówczas instalację z systemem obiegu zamkniętego - osad wykorzystywany jest po osuszeniu jako materiał grzewczy gdzie podczas jego termicznej utylizacji uzyskujemy energię cieplną wykorzystywaną później do jego osuszania. To jedno z najczęsciej promowanych rozwiązań, też w Polsce, gdzie działają już takie hybrydowe instalacje.
Drugim rozwiązaniem bardziej zaawansowanym jest zastosowanie metod mikronizacji osadów a potem utylizacji w palnikach pyłowych lub wykorzystywanie metod wytwarzania pary i połączenia jej z turbinami wytwarzającymi energię elektryczną. Pozwala to na zwrot kosztów inwestycji w krótkim czasie tym bardziej, że pomagamy w uzyskaniu finansowania z refundacją kosztów inwestycyjnych.
Stacje do termicznej utylizacji osadów ściekowych sprzężone są z szuszarniami osadów, tworząc system hybrydowy. Suszarnie mogą być bębnowe lub taśmowe - szczegóły u producenta.
Zapraszamy do kontaktu z naszym działem technicznym !
Głównymi elementami zespółu grzewczego przeznaczonego do przekształcania termicznego z turbiną są:
- Kocioł wodny lub parowy przemysłowy odzysknicowy
- Palenisko z ruchomymi rusztami lub rusztem taśmowym
- Komora dopalania z palnikiem do utrzymywania temperatury minimalnej 850 stopni
- Magazyn paliwa z wygarniaczami hydraulicznymi
- Rozdzielacz pary
- Turbina parowa ( przeciwprężna lub upustowa )
- Wymiennik ciepła oraz pompy kondensatu
- Stacja redukcyjna oraz pompy wody zasilającej
- Układ chłodniczy
Koncepcja układu kogeneracji termicznej utylizacji osadów ściekowych
Zastosowanie turbiny przeciwprężnej lub upustowej – kondensacyjnej ma swoje wady i zalety. Jedna jest tańsza ale wymaga stałego odbioru ciepła całorocznego, druga bardziej sprawna, ale droższa ze względu m.in. na potrzebę chłodnic i instalacji upustu pary.
Uśredniając przy osiąganiu wartości 18 MWt możemy osiągnąć ok 5,6 MWe energii elektrycznej w wariancie optymalnym, przy zastosowaniu prostszego systemu turbinowego proporcje obniżają się i z 18MWt możemy osiągnąć od 3,5 do 4 MW energii elektrycznej. Nasz system może mieć moc od 5 MW do 20 MW ciepła, turbina zaś jest stosownie mniejsza zgodnie z w/w założeniami. Mniejsza turbina niż 1 MW nie spełnia kryterium szybkiego zwrotu z inwestycji i koszt jej instalacji oraz zastosowania jest na chwilę obecną niepłacalny.
Terminarz prac - przykładowy
Terminarz prac można podzielić na następujące etapy , zajmują one ok 12 miesięcy
- Wykonanie programu funkcjonalnego lub koncepcji technologii
- Wycena i podpisanie umowy projektowej
- Wykonanie projektu oraz uzyskanie stosownych dokumentów i pozwoleń
- Umowa inwestycyjna
- Rozpoczęcie budowy
- Wykonanie kotła i paleniska ( ok 4-5 miesiecy )
- Zamówienie układu turbiny ( ok 11-12 miesięcy)
- Rozpoczęcie montażu
- Próba ciśnieniowa i wytrzymałościowa oraz rozruch technologiczny
Krótki opis technologii generowania prądu przy termicznej utylizacji osadów ściekowych
Paliwo
Paliwo dostarczane jest ( transportem lub układem podawania ) do składu paliwa ( magazynu), z którego potem jest transportowane do kotłowni. Następuje to za pomocą zgarniakowego transportera, który przenosi je na wysokość od 9 – 15 m na przenośnik, a potem podawane jest do zsypowego leja.
Kotłownia
Zastosowanie kotła przemysłowego wodnego lub parowego zależy od potrzeb klienta. W obu przypadkach paliwo jest spalane w specjalnej komorze z rusztem posuwnym chłodzonym powietrzem. Zapalarka paliwa to palnik propan butan albo olejowy.
Zastosowany kocioł przemysłowy wodno -rurkowy stalowy, stojący zbudowany z segmentów, skręcanych ze sobą za pomocą kryz. Jest formą konstrukcyjną kotła, gdzie woda podgrzewana jest w rurach otoczonych gazami spalinowymi. Sekcja wymiennikowa wykonana z płomienic w formie rur bezszwowych może być wykonana w 3 segmentach skręcanych ze sobą. Komora spalania i dopalania znajdują się w oddzielnych sekcjach. Budowa modułowa zapewnia możliwość zabudowy urządzenia w różnych rodzajach kotłowni czy innych budowli. Komora dopalania celem uzyskania wysokiej temperatury wyłożona ceramiką szamotową. Powietrze pierwotne i wtórne dostarczone specjalnymi kanałami usytuowanymi w komorze spalania i dopalania
Turbina parowa
Składa się z całego systemu jej pracy w tym wymienników ciepłowniczych oraz dochładzającego, przekładni, generatora oraz rozprowadzeń rurowych. W zależności od potrzeb klientów oferujemy turbiny różnych producentów, ale polecane są rozwiązania z Czech, z którymi nasza firma współpracuje i są dostępne referencje.
System chłodzenia
Zapewnia chłodzenie urządzeń technologicznych wodą, które odbywa się w dwóch obiegach. Oba obiegi mają wspólny zbiornik wody, w którym gromadzi się woda ( temperatura ok 30 st C) a posiada objętość na 5 MW prądu ok 60 m3 wody. Oba obiegi sprzężone są chłodnicami technologicznymi.
Ogrzana woda z chłodnic technologicznych odprowadzana może być do chłodnic wentylatorowej, gdzie w formie ciepła odpadowego odprowadzana jest do atmosfery.
System regulacji i monitoringu pracy
Instalacja elektryczna systemu i AKPiA z instalacjami pomocniczymi będą wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia zasilania, automatyki i zabezpieczeń. Podstawowe funkcje automatyki to:
- Sterowanie układem grzewczym
- Sterowanie turbogeneratorem
- Regulacja urządzeniami peryferyjnymi
- Wizualizacja stanu urządzeń
Komunikacja pomiędzy elementami i aparaturą systemu sterowanie zostanie wykonane z wykorzystaniem sygnałów napięciowych binarnych. Automatyka będzie posiadać szereg zabezpieczeń systemowych przed brakiem czynnika, dopuszczanych przepływów wody czy dopuszczalnych temperatur poszczególnych urządzeń. Dodatkowo instalacja monitoringu posiada pełen zakres kompatybilności z dyspozytornią centralną. System monitoringu zawiera m.in.:
- Monitorowanie czujników temperaturowych, poziomowych, zasilania itp.
- Komunikacja w systemie oparta o sieć wewnętrzną lub gsm
- Mechanizm wykrywania nieprawidłowej pracy systemu i ciśnień
- Alarmowanie pracy urządzeń
- Wizualizację danych pomiarowych i ich archiwizację
Wybrane wymagania prawno-formalne
Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 3 października 2008 r. ”o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko” oraz art. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. „w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko” Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach należy dołączyć - kartę informacyjną planowanego przedsięwzięcia, zwierającą:
Ø rodzaj, skalę i usytuowanie przedsięwzięcia;
Ø powierzchnię zajmowanej nieruchomości;
Ø rodzaj technologii;
Ø ewentualne warianty przedsięwzięcia;
Ø przewidywane ilości wykorzystania wody, surowców, materiałów, paliw oraz energii;
Ø rozwiązania chroniące środowisko;
Ø rodzaje i przewidywane ilości wprowadzanych do środowiska substancji lub energii przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko;
Ø możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko;
Ø opisany obszar podlegający ochronie, znajdujących się w zasięgu znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia;
Ø poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;
Ø wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli postępowanie prowadzone jest przed regionalnym dyrektorem ochrony środowiska);
Ø wypis z rejestru gruntów.
UWAGA – Jeżeli organ właściwy w sprawie postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – konieczne będzie wykonanie:
RAPORTU ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
Wykonanie raportu oddziaływania na środowisko zgodnie z Art. 66 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W skład raportu oddziaływania na środowisku wchodzi:
Ø opis skali i charakteru planowanego przedsięwzięcia;
Ø opis elementów przyrodniczych środowiska objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko:
istniejący stan środowiska oraz potencjalne zmiany tego stanu,
oobszarów, obiektów i gatunków chronionych
stanu czystości powietrza;
Øopis turystyki i rekreacji
Ø opis zabytków chronione na podstawie przepisów o ochronie zabytków;
Ø opis analizowanych wariantów przedsięwzięcia;
Ø oddziaływanie inwestycji na środowisko w przypadku poważnej awarii przemysłowej oraz transgranicznego oddziaływania na środowisko;
Ø oddziaływanie inwestycji na środowisko przyrodnicze:
o oddziaływanie na florę,
o oddziaływanie na faunę,
o oddziaływanie na powietrze;
o oddziaływanie na wodę;
o klimat i zasoby naturalne
Ø opis przewidywanych znaczących oddziaływań poszczególnych planowanego przedsięwzięcia na środowisko, obejmujący bezpośrednie, pośrednie, wtórne, skumulowane, krótko-, średnio- i długoterminowe, stałe i chwilowe oddziaływanie na środowisko;
Ø przewidywane działania mające na celu zapobieganie, ograniczenie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko;
Ø porównanie proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania dotyczące ochrony środowiska;