odnawialne źródła energii

Facebook Facebook
Gospodarka obiegu zamkniętego GOZ na tarach Poleko.
24.10.2017

Gospodarka obiegu zamkniętego GOZ na tarach Poleko.

GOZ czyli Gospodarka Obiegu Zamkniętego wkracza do Polski w ramach pilotażowych programów. Wiele konferencji w ostatnim czasie porównywało nasza gospodarkę odpadami z Unią Europejską.Wypadamy słabo, przetwarzamy bardzo mało odpadów a przecież z utylizacji odpadów można robić świetny biznes.

Istnieje wiele technologii dla gospodarki obiegu zamkniętego, które pozwalaja prawie w całości wykorzystać odpady na cele termiczne, energetyczne czy dla recyclingu. Nie chodzi tylko o spalarnie odpadów.

W ramach polityki wykorzystania odpadów, możemy je utylizować w następujący sposób:

  • odpady po żywności i organiczne - np: refood możemy termicznie utylizować albo fermentować w biogazowniach gdzie biogaz może być paliwem do zasilania agregatów prądotworczych czy kogeneratorów. Produkujemy wówczas energię elektryczną i cieplną z odpadów. Taniej się już nie da.
  • osady ściekowe możemy spalać w specjalnych liniach utylizacji produkując energię cieplną. Poza ciepłem z osadów ściekowych w popiołach mamy fosfory do produkcji bionawozów
  • frakcja nadsitowa czyli RDF - mieszanki folii,papierów,tekstylii to dobre paliwo dla specjalnie do tego skonsruowanych kotłów do termicznego ich przekształcania

Zapraszamy do współpracy gminy i samorządy, które chcą wprowadzać technologie eliminujące odpady w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij